İLK YARDIMDA EN SIK YAPILAN HATALAR-YANGIN EĞİTİMİ-PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI
Yazdır
İlk yardım hayat kurtardığı gibi yanlış yapıldığında geri dönülmez zararlara da yol açabiliyor. Bazı müdahaleler o kadar kanıksanmış ki yanlış olduklarına insanın inanası gelmiyor. İşte en sık yapılan ilk yardım hataları: 1. Trafik kazasında yaralıyı çıkarmaya çalışmak; Yapılan en yaygın ilk yardım hatalarından biri, trafik kazası sonrasında yaralıya zarar verecek şekilde müdahale etmektir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, yangın ihtimali olması dışında asla yaralıyı otomobilden kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Bu ona daha çok zarar verebilir. Yapmanız gereken şey ambulans çağırmak, kanama varsa durdurmak ve yaralıyı sakinleştirmek olmalı. 2. Yanığa hemen krem sürmek;Bir yanık durumunda ısı derinin altına kadar nüfuz eder. Derinin alt katmanlarına ısının geçmesini engellemek için yanan yeri soğuk suyun altında 15 dakika kadar tutmak gerekir. Yanığa hiçbir şey sarılmamalıdır yoksa çok daha zarar verir. Kremi ise 20 dakika sonra uygulamanız önerilir. 3. Ateşliyken terlemeye çalışmak;Hastayken vücut ısınız arttığı halde üşüyorsanız ateşiniz yükseliyor demektir. Örtündükçe ateş daha da hızla yükselir. Vücut ısısının artması enfeksiyonla savaşmaya yarasa da 38°С’nin üstündeki ateş, yarardan çok zarar getirir. Eğer böyle yüksek ateşiniz varsa mümkün olduğunca ince giyinmek daha doğru olur.
4. Burun kanamasında kafayı geriye atmak;Burun kanamalarında kafayı geriye doğru yatırmak çok sık yapılan ilk yardım hatalarından biridir. Bunu yapmak kanamayı durdurmadığı gibi akan kanı boğaza akıtmaktan başka bir işe de yaramaz. Oysa yapılması gereken şey, kafayı dik tutmak ve burun deliklerini burun kemerinden15 dakika kadar kapatarak ağızdan nefes almaktır. Kanama 30 dakikadan fazla sürerse doktora görünmekte fayda var.
5. Ateş düşürmek için alkol sürmek;Ateşiniz olduğunda alkolle cildi ovalamak serinlemeye yardımcı olabilir fakat ateşi düşürmeye yardım etmez. İşin kötüsü, alkol deriye nüfuz eder. Özellikle çocuklar için bu oldukça tehlikelidir. Bunun yerine ateş düşürücüler ve ılık duş daha etkili olacaktır.
6. Epilepsi nöbeti geçiren birinin dişlerinin arasına bir şey koymak;Bunu yapmanız nöbet geçiren kişinin dişlerinin kırılmasına dahi yol açabilir. Kriz esnasında kişinin dilini ciddi şekilde ısırmasına imkan yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şey darbelere karşı kafanın altına yumuşak bir şey koymak. Spazm geçtikten sonra ise hastayı yan çevirmelisiniz.
7. Boğulan birinin sırtına vurmak;Eğer boğulan birinin sırtına vurursanız takılan cismin soluk borusunda daha derine kaçmasına sebep olabilirsiniz. Yapmanız gereken boğulan kişinin sakince hafif eğilmesini sağlamak ve yavaşça nefes almaya yönlendirmektir. Bu, nefes yollarını tıkayan şeyin dışarı çıkmasına yardım eder.
8. Donan uzuvları ovmak ve sıcak suya maruz bırakmak;Donmuş bir uzvu ovmaya çalışmak kılcal damarlara zarar verebilir. Donma durumlarında sıcak suyla müdahale de yine çok yapılan ilk yardım hatalarından biridir. Doğru müdahale donmuş bölgeyi çok yavaşça ısıtmaktır, bunun için ilk önce soğuk su uygulanmalı ve suyun ısısı yavaşça arttırılmalıdır.
İZMİR-MANİSA-AYDIN TÜM EGE BÖLGESİNDE ACİL DURUM VE YANGIN EĞİTİMLERİNİZDE İLK YARDIM EĞİTİMLERİNİZDE PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI HAZIRLIĞINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN.-0542 630 6331
SON EKLENENLER
SİTE HARİTASI
Blog
BİZE ULAŞIN
 Adres : Basmane, Dokuz Eylül Meydanı A.Başaran İş Merkezi No.116 İZMİR
       

 Tel : 0542 630 63 31
       
       

 E-Mail : info@arkandanismanlik.com
BİZİ TAKİP EDİN