YANGIN YERİNDE OLUŞABİLECEK TEHLİKELER NELERDİR?
Yazdır

Yangın durumunda tehlike oluşturabilecek ve müdahale eden kişilerin zarar görebileceği bir çok risk gelişir. Yangının tehlike oluşturabilecek etkilerini göz önünde bulundurarak kendimizi korumamız gerekir. Aşağıda yangın anında oluşabilecek tehlikeli durumları listeledik:

Yangın katlanarak büyür: Yangın katlanarak büyür ve ortamı sarar. İlk saniyelerde küçük bir müdahale ile yangın söndürülebilirken, yayılan ve büyüyen yangın için daha çok çaba ve söndürücü malzeme gerekecektir.

Yükselen sıcaklık tehlike oluşturur: Yangının başlamasından sonraki ilk 5 dakika içinde sıcaklık yükselişi çok hızlı gerçekleşir. Öyle ki birkaç dakika içinde ortamın yüzlerce derecelik yüksek sıcaklıklara ulaşması mümkün olur.

Yangında çeşitli şekillerde yayılmalar ve sıçramalar olabilir: Bina içinde metal borularla iletilerek, sıcak gazların yayılmasıyla veya ışıma ile başka bir bölgedeki ısı yükselir ve yayılma meydana gelebilir.

Yangının farklı zamanlarında çeşitli tehlikeler olabilir: Yangının ilk aşamasında ortaya çıkan gazlar ısı yükseldikçe parlama tehlikesi oluşturabilir, bu gazlar ani oksijen teması ile patlama yapabilir ve eşyalar bir anda tutuşabilir.

Yangında duman ve zehirli gazlardan zehirlenme tehlikesi vardır.

Basınç yükselmesi veya kimyasal reaksiyonlardan dolayı patlamalar meydana gelebilir.

Yanan binalarda çökme tehlikesi vardır.

Suyla müdahale edildiğinde yanan alanda elektrik varsa çarpılma tehlikesi oluşacaktır.

Yangın anıda yanan yerde bulunan veya yangına bağlı açığa çıkan kimyasal maddeler tehlike oluşturur: Bazı maddeler su ile reaksiyona girerek yanıcı gaz açığa çıkarabilir. Zehirleyici, tahriş edici veya radyoaktif kimyasal etkiler meydana gelebilir.


İZMİR-MANİSA TÜM EGE BÖLGESİNDE ACİL DURUM VE İLK YARDIM EĞİTİMLERİNİZDE, PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI HAZIRLIĞINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN ATILAY ARKAN. 0542 630 6331

SON EKLENENLER
SİTE HARİTASI
Blog
BİZE ULAŞIN
 Adres : Basmane, Dokuz Eylül Meydanı A.Başaran İş Merkezi No.116 İZMİR
       

 Tel : 0542 630 63 31
       
       

 E-Mail : info@arkandanismanlik.com
BİZİ TAKİP EDİN