Tehlikeli Bölgelerin Sınıflandırılması
Patlamayı önleme kurallarının uygulanabilmesi için, yanıcı gaz ve buharların havaya karışabilme ihtimalinin olduğu sahaların ve bu sahalar içerisinde yanıcı gaz ve buharların bulunabilme olasılıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Patlayıcı gaz, buhar ve tozların hava ile karışım oranları elektrikli cihaz yapım ve kullanımında özel önlemler alınmasını gerektirecek miktarda ise veya bu miktarların oluşma olasılığı varsa bu sahalar tehlikeli saha olarak adlandırılır. Bu sahalar;
  1. Tehlike Bölgesi (Zone 1)
Patlayıcı gazın patlama limitlerinin altında, patlama limitlerinde veya patlama limitlerinin üzerinde devamlı olarak veya uzun süreli periyotlarla bulunduğu, bulunma olasılığının olduğu sahalardır.
  1. Tehlike Bölgesi (Zone 2)
Normal çalışmada veya arıza halinde, patlayıcı karışımın zaman zaman veya periyodik olarak oluşabildiği veya oluşma olasılığının olduğu sahalardır.
  1. Tehlike Bölgesi (Zone 3)
Normal şartlarda ve çalışma esnasında patlayıcı karışımın oluşma olasılığının çok az olduğu ortamlardır. Bu sahalarda arıza, bakım ve anormal şartlarda patlayıcı karışım oluşsa bile, çok kısa sürede normal koşullara dönülmektedir. Bu bölge 1.Bölge olarak kabul edilmiş oda ve saha sınırlarının dışında, etrafında kalan yerlerle; patlayıcı gazın dışarıya atılmasını sağlayan yerlerdir. Patlayıcı gaz; sistemi çalıştırma, durdurma ve bakıma alma esnasında çok kısa süreli olarak ortamda oluşabilmektedir.

yangın eğitimi-yangın tüpü-tehlikeli madde-güvenlik tedbirler-tatbikat-eğitim sertifikası- patlamandan korunma dokümanı-pkd-exproof-patlama-risk analizi-acil durum planı-periyodik kontroller-ortam ölçümü-aydınlatma-toz-gürültü-termal konfor-titreşim-makina ekipman kontrolleri-basınçlı kap-forklift-vinç-gaz ölçümü- ilk yardım eğitimi-temel yaşam desteği-kalp masajı-hayat kurtarma-cpr-hijyen eğitimi-temizlik-iş hijyeni-dikkat-çalışan güvenliği-çalışma ortamı-çalışan işçi eğitimleri-mevzuat-zorunlu-kanun- sağlık taraması-tetanoz aşısı-portör-dörtlü-iş yeri hekimi-ekg-periyodik muayene-acil durum eğitimi-tahliye-kurtarma-pkd-ilkyardım-hijyen-mobil tarama

SİTE HARİTASI
Blog
BİZE ULAŞIN
 Adres : Basmane, Dokuz Eylül Meydanı A.Başaran İş Merkezi No.116 İZMİR
       

 Tel : 0542 630 63 31
       
       

 E-Mail : info@arkandanismanlik.com
BİZİ TAKİP EDİN